11B, 9-man football playoffs set


Playoff brackets are in place for four of the state’s seven classes of football with first-round games set for Thursday. Times for all playoff games have not yet been finalized.

The three remaining classes - 11A, 11AA, and 11AAA - conclude their regular-season this Thursday before their playoff games begin next week.

11B
No. 16 Clark Willow Lake (4-4, 40.375) at No. 1 Winner (8-0, 47.250)
No. 15 Deuel (5-3, 41.000) at No. 2 Sioux Valley (7-1, 44.500)
No. 14 Beresford (5-3, 41.375) at No. 3 Mount Vernon/Plankington (7-1, 43.750)
No. 13 Wagner (5-3, 41.375) at No. 4 Groton Area (7-1, 43.375)
No. 12 St. Thomas More (5-3, 41.750) at No. 5 Elk Point-Jefferson (6-2, 42.750)
No. 11 Redfield (5-3, 41.750) at No. 6 Aberdeen Roncalli (6-2, 42.750)
No. 10 Hot Springs (7-1, 42.250) at No. 7 Bridgewater-Emery/Ethan (5-3, 42.500)
No. 9 McCook Central/Montrose (6-2, 42.375) at No. 8 Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central (5-3, 42.500)

9AA
No. 16 Elkton-Lake Benton (3-5, 39.375) at No. 1 Hanson (7-1, 44.875)
No. 15 Bon Homme (3-5, 40.500) at No. 2 Parkston (6-2, 44.250)
No. 14 Lemmon/McIntosh (4-4, 40.750) at No. 3 Ipswich (7-1, 44.125)
No. 13 Stanley County (5-4, 40.778) at No. 4 Lyman (7-1, 43.750)
No. 12 Leola/Frederick Area (4-4, 41.500) at No. 5 Timber Lake (7-1, 43.375)
No. 11 Canistota/Freeman (4-4, 41.500) at No. 6 Florence/Henry (7-143.375)
No. 10 Garretson (4-4, 41.500) at No. 7 Hamlin (7-2, 43.222)
No. 9 Platte-Geddes (6-2, 42.375) at No. 8 Chester Area (6-2, 43.125)

9A
No. 16 Northwestern (2-6, 38.000) at No. 1 Herreid/Selby Area (9-0, 47.333)
No. 15 Kimball/White Lake (2-6, 38.000) at No. 2 Howard (8-0, 46.875)
No. 14 North Central (3-6, 38.667) at No. 3 Wall (8-0, 46.125)
No. 13 Britton-Hecla (3-5, 39.000) at No. 4 De Smet (8-0, 46.125)
No. 12 Philip (3-5, 39.000) at No. 5 Warner (5-3, 44.000)
No. 11 Burke (5-3, 40.625) at No. 6 Gregory (5-3, 42.500)
No. 10 Oldham-Ramona/Rutland (4-4, 40.750) at No. 7 Wolsey-Wessington (5-3, 42.125)
No. 9 Castlewood (5-3, 41.375) at No. 8 Kadoka Area (5-3, 41.375)

9B
No. 16 Estelline/Hendricks (1-7, 35.500) at No. 1 Avon (8-0, 46.125)
No. 15 Colome (1-7, 35.875) at No. 2 Faulkton Area (6-2, 43.500)
No. 14 Jones County (1-7, 36.250) at No. 3 Potter County (7-2, 43.222)
No. 13 Langford Area (1-7, 37.000) at No. 4 Gayville-Volin (5-2, 42.143)
No. 12 Corsica-Stickney (2-6, 37.625) at No. 5 Dell Rapids St. Mary (4-3, 41.429)
No. 11 Faith (3-5, 38.250) at No. 6 Hitchcock-Tulare (6-3, 41.333)
No. 10 New Underwood (3-4, 39.429) at No. 7 Harding County (5-3, 40.625)
No. 9 Sully Buttes (4-4, 40.000) at No. 8 Alcester-Hudson (4-3, 40.571)

TRENDING RECIPE VIDEOS

More In Sports