Bobcat wrestlers head to regions Saturday


The Brookings Bobcat grapplers enter the Region 1A Tournament this Saturday in Watertown looking to qualify a number of wrestlers for the Class A boys state tournament the following weekend in Rapid City.

And while the team will not be taking part in the dual portion of the tournament after finishing outside of the seeded dual teams, the Bobcats aim to claim spots for a number of wrestlers for the individual portion of the tournament.

Additionally, Cherish Stern will take a 13-1 record into the inaugural girls wrestling state tournament after qualifying as region champion this past weekend in Harrisburg.

Region 1A Pairings

Saturday at Watertown Civic Arena

106 pounds – Sloan Johannsen, Watertown, fr., 27-1 vs. Holden Hight, O’Gorman, 8th, 14-19; Caleb Hodges, Madison, 7th, 17-12 vs. Jackson Tschetter, Tea Area, fr., 27-16; Chandler Carda, West Central, fr., 25-5 vs. Bradly VanBlaricom, SF Roosevelt, jr., 15-15; Nolan Miles, Brookings, fr., 25-3, bye.

113 – Quincy Hulverson, Tea Area, jr., 37-0, vs. Chancellor Haber, O’Gorman, 9th, 14-20; Spencer Christie, Brookings, so., 10-21 vs. Jude Jarding, West Central, fr., 14-16; Andrew Weiland, Dell Rapids, sr., 29-9 vs. Carson Wolf, Madison, 8th, 10-16; Graham Wilde, SF Roosevelt, 7th, 7-17 vs. Weston Everson, Watertown, so., 15-4.

120 – Maddix Slykhuis, Tea Area, so., 25-4 vs. Rayce Whiting, West Central, 9th, 9-13; Ayden Dooley, SF Roosevelt, 8th, 12-21 vs. Truman Stoller, Madison, sr., 27-4; Connor Hanson, Watertown, jr., 15-7 vs. John Mortrude, Dell Rapids, fr., 14-11; Keenan Sheridan, O’Gorman, 28-12, 8th, bye.

126 – Wyatt Stuntebeck, Tea Area, so., 37-1, bye; Nathan Briggs, Watertown, 8th, 14-12, vs. Keaton Vessells, West Central, 8th, 14-7; Isaac Henry, Madison, jr., 21-7 vs. Gabriel Stern, Brookings, 8th, 14-16; Jose Mendez-Garcia, SF Roosevelt, sr., 3-16 vs. Canyon Lowman, Dell Rapids, sr., 8-3.

132 – Jacob Vogel, Dell Rapids, sr., 33-3 vs. Nolan Jessen, SF Roosevelt, so. 16-19; Jesse Jost, West Central, 9th, 16-16 vs. Josh Brunz, O’Gorman, sr., 15-9; Carson Hansmann, Watertown, jr., 15-9 vs. Blake Johnson, Madison, so., 11-23; Connor Eimers, Tea Area, 31-4, jr., bye.

138 – Beau Beavers, O’Gorman, sr., 35-1, bye; Owen Spartz, Watertown, fr., 7-7 vs. Sam Werdel, Tea Area, 8th, 24-17; Elijah Leonhardt, SF Roosevelt, sr., 25-13, bye; Sam Olson, Madison, sr., 26-6, bye.

145 – Zach McKee, Dell Rapids, sr., 25-4 vs. Tyler Whitlock, Madison, fr., 14-22; Nate Sprenkle, O’Gorman, sr., 20-12 vs. Daniel Momotic, SF Roosevelt, sr., 8-6; Ian Johnson, Watertown, so., 19-16 vs. Jonah Hunter, Tea Area, fr., 10-20; Robby Edberg, West Central, sr., 23-5, bye.

152 – Ben Althoff, Watertown, jr., 25-6, bye; Jess Englert, Madison, jr., 7-20 vs. Chet Carda, West Central, fr., 14-4; Dane Mediger, SF Roosevelt, jr., 14-14 vs. Carson Lohr, Tea Area, fr., 3-4; Gabe Clark, Dell Rapids, so., 11-21 vs. Carson Holt, O’Gorman, jr., 25-14.

160 – Mac Young, Watertown, jr., 25-7 vs. Kaden Duffy, SF Roosevelt, jr., 10-22; Matthew Halbur, Tea Area, so., 10-12 vs. Sutton Bern, Madison, so., 12-19; Weston Mason, Dell Rapids, so., 27-10 vs. Israel Caldron, Brookings, so., 6-15; Justin Zirpel, West Central, so., 26-5, bye.

170 – Lexan Thorson, Watertown, sr., 18-5 vs. Will Bauer, Brookings, fr., 7-23; Riley Kearin, Madison, jr., 15-15 vs. Wyatt Nielsen, West Central, so., 12-11; Cruiz Vaughn, SF Roosevelt, so., 10-11 vs. Logan Hight, O’Gorman, jr., 4-6; T.J. Krietlow, Tea Area, jr., 1-16 vs. Brayden Gee, Dell Rapids, sr., 15-2.

182 – Mitchell Klinkenborg, Dell Rapids, sr., 25-5, bye; Lucas Johnson, Madison, so., 13-20 vs. Preston Eimers, Tea Area, jr., 26-15; Nolan Archer, Brookings, sr., 21-7 vs. Gabe Gebhardt, West Central, fr., 15-13; Tyler Rudebusch, Watertown, sr., 12-2, bye.

195 – Luke Rasmussen, Brookings, jr., 26-0, bye; Braxton Bjorklund, Madison, fr., 7-11, vs. Isaac Johnson, Tea Area, jr., 20-14; Quinn Carr, Dell Rapids, 8th, 24-17 and Abram Maras, West Central, so., 1-10; Brock Eitreim, Watertown, fr., 23-9, bye.

220 – Connor Wirtjes, Watertown, sr., 17-5, bye; Sam Cavigielli, Dell Rapids, so., 5-10 vs. Alex Swedlund, Madison, so., 10-16; Griffen Schnider, Tea Area, so., 27-13, vs. Will Peterson, O’Gorman, jr., 8-22; Logan Brunick, West Central, so., 5-10 vs. James Olson, Brookings, so., 21-11.

285 – Tyler Reck, Madison, sr., 22-14, bye; Zach Carlson, O’Gorman, jr., 5-28 vs. Gavin Pischke, West Central, fr., 6-11; Cayden Reininger, Tea Area, sr., 27-14 vs. Tyler Dean, Watertown, sr., 1-9; Samson Flakus, Brookings, fr., 15-13, bye.

Advertisement


Video News
More In Sports