Brookings Swim Club competes in Last Chance Meet at BHS

Troy Maroney/Register photos: Above, Caitlyn Nielson swims the freestyle leg on the way to winning the 17-19 women’s 200-yard IM on Sunday at the Brookings Swim Club’s Last Chance Meet at the BHS Pool. Below 1: Ella Feucht swims the butterfly leg of the 11-12 girls’ 200 IM. Feucht placed 12th. Below 2: Jack Schultz swims the breaststroke leg of the 13-14 boys’ 200 IM on the way to a second-place finish. Below 3: Kennedi Gerjets competes in the 15-16 women’s 200-yard backstroke. Gerjets placed second in the event.

BROOKINGS – Despite a week of little or no training due to the weather leading up to the Brookings Swim Club’s Last Chance Meet, several team members turned in solid performances at the BHS Pool over the weekend.

Ernest Ting, Billy Fuller and Jack Schultz led the BSC boys with multiple wins, while Caitlyn Nielson won three women’s events.

Ting finished first in five of the 11-12 boys’ events – the 50- and 100-yard freestyle; the 50- and 100-yard backstroke; and the 200-yard IM.

Fuller won three 15-16 men’s events – the 100-yard freestyle and the 100- and 200-yard breaststroke.

Schultz won both the 100- and 200-yard backstroke events in the 13-14 boys’ division.

Joseph Holy, Thomas Thvedt, Aimon Penner and John Sullivan also won events.

Holy finished first in the 15-16 men’s 200-yard backstroke while Thvedt won the 17-19 men’s 200-yard breaststroke.

In the 8 & Under boys’ division, Penner won the 25-yard freestyle as Sullivan took the 50-yard freestyle.

In the women’s 17-19 events, Nielson won the 100-yard freestyle and breaststroke races, along with the 200-yard IM.

Tristina Ting won the 13-14 girls’ 100-yard backstroke.

Next up for BSC is the South Dakota State B Swim Meet in Watertown on Feb. 22-24, for members that haven’t hit a state-qualifying time yet.

The South Dakota State Championships are in Sioux Falls on March 1-3.

Brookings Last Chance Meet

Feb. 2-3, 2019

Girls’ 8 & Under 25 Yard Freestyle

6, Schwab, McKinley, 19.96. 20, Otteson, Ashton, 30.48. 

Girls’ 8 & Under 50 Yard Freestyle

16, Otteson, Ashton, 1:12.62. 

Girls’ 8 & Under 25 Yard Backstroke

7, Schwab, McKinley, 24.90. 14, Otteson, Ashton, 27.95.

Girls’ 8 & Under 50 Yard Backstroke

4, Schwab, McKinley, 50.87. 13, Otteson, Ashton, 1:03.55. 

Girls’ 8 & Under 25 Yard Breaststroke

2, Schwab, McKinley, 32.98. 

Girls’ 8 & Under 50 Yard Breaststroke

6, Schwab, McKinley, 1:11.93. 

Girls’ 8 & Under 25 Yard Butterfly

5, Schwab, McKinley, 29.04. 

Girls’ 8 & Under 50 Yard Butterfly

6, Schwab, McKinley, 1:16.91. 

Girls’ 8 & Under 100 Yard IM

4, Schwab, McKinley, 2:07.30. 

Girls’ 9-10 50 Yard Freestyle

2, Houborg, Rosa, 34.30. 11, Foerster, Kalla, 39.45. 12, Gonzalez, Sofia, 40.15. 13, Bowne, Kyra, 41.11. 14, Wilson, Laityn, 42.13. 17, Skinner, Marlee, 46.51. 23, Burmeister, Anya, 52.66. 25, Soma, Senja M, 55.28. 

Girls’ 9-10 100 Yard Freestyle

14, Foerster, Kalla, 1:33.40. 15, Bowne, Kyra, 1:34.08. 19, Wilson, Laityn, 1:38.20. 20, Gonzalez, Sofia, 1:39.59. 31, Burmeister, Anya, 2:01.16. 

Girls’ 9-10 200 Yard Freestyle

11, Foerster, Kalla, 3:19.75. 14, Gonzalez, Sofia, 3:31.65. 16, Burmeister, Anya, 4:29.61. 

Girls’ 9-10 50 Yard Backstroke

5, Houborg, Rosa, 41.63. 11, Foerster, Kalla, 45.69. 14, Wilson, Laityn, 50.93. 15, Bowne, Kyra, 51.40. 18, Skinner, Marlee, 53.82. 21, Burmeister, Anya, 54.75. 29, Soma, Senja M, 1:10.22. 

Girls’ 9-10 100 Yard Backstroke

12, Gonzalez, Sofia, 1:52.83. 13, Wilson, Laityn, 1:58.34. 18, Burmeister, Anya, 2:00.60. 

Girls’ 9-10 50 Yard Breaststroke

13, Gonzalez, Sofia, 53.58. 16, Foerster, Kalla, 1:00.23. 20, Burmeister, Anya, 1:02.34. 23, Wilson, Laityn, 1:08.68. 

Girls’ 9-10 100 Yard Breaststroke

6, Houborg, Rosa, 1:49.70. 10, Gonzalez, Sofia, 1:56.29. 12, Wilson, Laityn, 2:25.06. 

Girls’ 9-10 50 Yard Butterfly

9, Bowne, Kyra, 46.80. 19, Foerster, Kalla, 56.65. 21, Gonzalez, Sofia, 58.34. 24, Wilson, Laityn, 1:03.46. 27, Burmeister, Anya, 1:09.78. 

Girls’ 9-10 100 Yard Butterfly

4, Houborg, Rosa, 1:46.75. 

Girls’ 9-10 100 Yard IM

3, Houborg, Rosa, 1:35.00. 11, Gonzalez, Sofia, 1:50.97. 13, Foerster, Kalla, 1:53.07. 15, Burmeister, Anya, 2:19.15. 17, Skinner, Marlee, 2:21.68. 

Girls’ 11-12 50 Yard Freestyle

13, Schultz, Molly, 31.40. 15, Feucht, Ella, 31.93. 18, Hove, Olivia, 34.48. 22, Uttecht, Kaylee, 36.01. 25, Giessinger, Alexia, 36.47. 27, Smetana, Brielle, 36.98. 30, Humphrey, Ava, 40.18. 34, Johnson, Elliet, 43.74. 

Girls’ 11-12 100 Yard Freestyle

6, Schultz, Molly, 1:08.85. 10, Feucht, Ella, 1:11.18. 11, Houborg, Filuka, 1:13.04. 13, Hove, Olivia, 1:15.56. 14, Uttecht, Kaylee, 1:17.50. 16, Smetana, Brielle, 1:22.89. 19, Giessinger, Alexia, 1:25.40. 

Girls’ 11-12 200 Yard Freestyle

12, Schultz, Molly, 2:34.96. 14, Hove, Olivia, 2:44.98. 18, Smetana, Brielle, 3:07.80. 

Girls’ 11-12 50 Yard Backstroke

5, Schultz, Molly, 36.02. 10, Houborg, Filuka, 39.44. 11, Feucht, Ella, 39.89. 12, Hove, Olivia, 41.87. 18, Uttecht, Kaylee, 44.34. 19, Giessinger, Alexia, 45.00. 20, Smetana, Brielle, 45.41. 

Girls’ 11-12 100 Yard Backstroke

7, Schultz, Molly, 1:18.71. 14, Humphrey, Ava, 1:28.36. 15, Uttecht, Kaylee, 1:29.75. 16, Hove, Olivia, 1:30.00. 22, Smetana, Brielle, 1:39.94. 

Girls’ 11-12 50 Yard Breaststroke

5, Feucht, Ella, 39.49. 10, Humphrey, Ava, 42.21. 16, Schultz, Molly, 46.93. 19, Uttecht, Kaylee, 48.47. 22, Hove, Olivia, 51.04. 25, Giessinger, Alexia, 51.58. 29, Johnson, Elliet, 55.88. 

Girls’ 11-12 100 Yard Breaststroke

9, Houborg, Filuka, 1:34.16. 12, Giessinger, Alexia, 1:42.49. 15, Uttecht, Kaylee, 1:47.19. 17, Hove, Olivia, 1:52.33. 

Girls’ 11-12 50 Yard Butterfly

6, Houborg, Filuka, 38.66. 10, Hove, Olivia, 41.32. 13, Smetana, Brielle, 45.01. 14, Giessinger, Alexia, 45.31. 

Girls’ 11-12 100 Yard IM

9, Feucht, Ella, 1:24.56. 13, Humphrey, Ava, 1:30.82. 14, Uttecht, Kaylee, 1:32.52. 17, Smetana, Brielle, 1:37.36. 18, Giessinger, Alexia, 1:38.42. 22, Johnson, Elliet, 1:51.92. 

Girls’ 11-12 200 Yard IM

7, Schultz, Molly, 2:52.36. 8, Houborg, Filuka, 2:56.52. 12, Feucht, Ella, 3:03.87. 

Girls’ 13-14 50 Yard Freestyle

9, Tonsager, Brea, 29.86. 12, Feucht, Tara, 30.25. 13, York, Jenna, 30.55. 18, Smith, Kaia, 32.31. 22, Smetana, Addie, 33.29. 23, Lacher-Starace, Olivia, 34.47. 24, Penner, Briana, 35.54. 

Girls’ 13-14 100 Yard Freestyle

2, Ting, Tristina, 1:00.07. 4, Houborg, Kaya, 1:01.94. 9, Feucht, Tara, 1:05.11. 12, Thvedt, Ava, 1:07.39. 13, York, Jenna, 1:08.28. 15, Tonsager, Brea, 1:09.42. 19, Smith, Kaia, 1:14.08. 20, Smetana, Addie, 1:14.14. 21, Lacher-Starace, Olivia, 1:17.22. 22, Penner, Briana, 1:18.92. 

Girls’ 13-14 200 Yard Freestyle

5, Ting, Tristina, 2:19.34. 14, Thvedt, Ava, 2:32.12. 15, Smetana, Addie, 2:39.85. 17, Smith, Kaia, 2:51.91. 

Girls’ 13-14 100 Yard Backstroke

1, Ting, Tristina, 1:08.56. 13, Penner, Briana, 1:24.84. 14, Smetana, Addie, 1:25.48. 15, Smith, Kaia, 1:28.69. 

Girls’ 13-14 200 Yard Backstroke

2, Ting, Tristina, 2:29.42. 3, Houborg, Kaya, 2:30.13. 7, Smetana, Addie, 3:01.50. 

Girls’ 13-14 100 Yard Breaststroke

2, Houborg, Kaya, 1:22.99. 5, Tonsager, Brea, 1:29.03. 6, York, Jenna, 1:29.19. 7, Thvedt, Ava, 1:29.59. 12, Lacher-Starace, Olivia, 1:34.14. 13, Smetana, Addie, 1:37.86. 15, Smith, Kaia, 1:39.69. 17, Penner, Briana, 1:42.78. 

Girls’ 13-14 200 Yard Breaststroke

4, Thvedt, Ava, 3:08.13. 5, Feucht, Tara, 3:08.98. 6, Lacher-Starace, Olivia, 3:14.32. 7, York, Jenna, 3:15.91. 

Girls’ 13-14 100 Yard Butterfly

5, Thvedt, Ava, 1:16.17. 6, Ting, Tristina, 1:17.13. 8, Feucht, Tara, 1:18.68. 13, Tonsager, Brea, 1:25.70. 16, Penner, Briana, 1:31.56. 

Girls’ 13-14 100 Yard IM

6, York, Jenna, 1:22.01. 7, Tonsager, Brea, 1:22.28. 8, Smetana, Addie, 1:23.69. 10, Smith, Kaia, 1:24.00. 11, Lacher-Starace, Olivia, 1:26.42. 13, Penner, Briana, 1:28.97. 

Girls’ 13-14 200 Yard IM

2, Houborg, Kaya, 2:32.99. 6, Ting, Tristina, 2:42.16. 7, Feucht, Tara, 2:43.06. 9, Thvedt, Ava, 2:47.23. 10, Tonsager, Brea, 2:50.53. 16, York, Jenna, 3:07.75. 17, Smith, Kaia, 3:08.51. 18, Lacher-Starace, Olivia, 3:11.40. 

Women’s 15-16 50 Yard Freestyle

5, Gerjets, Kennedi, 28.38. 

Women’s 15-16 100 Yard Freestyle

3, Gerjets, Kennedi, 1:01.86. 

Women’s 15-16 200 Yard Freestyle

4, Gerjets, Kennedi, 2:17.72. 7, Enz, Grace, 2:31.40. 

Women’s 15-16 100 Yard Backstroke

2, Gerjets, Kennedi, 1:12.92. 4, Enz, Grace, 1:17.75. 

Women’s 15-16 200 Yard Backstroke

2, Gerjets, Kennedi, 2:35.84. 4, Enz, Grace, 2:43.66. 

Women’s 15-16 100 Yard Breaststroke

4, Enz, Grace, 1:25.82. 

Women’s 15-16 200 Yard Breaststroke

2, Enz, Grace, 3:00.81. 

Women’s 17-19 50 Yard Freestyle

2, Vanderzee, Grace, 27.85. 6, Bergstrom, Tabitha, 30.76. 

Women’s 17-19 100 Yard Freestyle

1, Nielson, Caitlyn, 58.49. 3, Vanderzee, Grace, 1:03.71. 5, Bergstrom, Tabitha, 1:06.97. 

Women’s 17-19 100 Yard Backstroke

2, Vanderzee, Grace, 1:15.67. 3, Bergstrom, Tabitha, 1:20.96. 

Women’s 17-19 100 Yard Breaststroke

1, Nielson, Caitlyn, 1:17.98. 

Women’s 17-19 100 Yard Butterfly

3, Bergstrom, Tabitha, 1:20.54. 

Women’s 17-19 200 Yard IM

1, Nielson, Caitlyn, 2:30.03. 5, Bergstrom, Tabitha, 2:53.54. 

Boys’ 8 & Under 25 Yard Freestyle

1, Penner, Aimon, 20.20. 2, Sullivan, John, 20.29. 9, Fjerstad, Hudson, 25.22. 

Boys’ 8 & Under 50 Yard Freestyle

1, Sullivan, John, 47.15. 7, Penner, Aimon, 58.86. 8, Fjerstad, Hudson, 59.10. 

Boys’ 8 & Under 100 Yard Freestyle

3, Sullivan, John, 1:55.13. 9, Fjerstad, Hudson, 2:17.35. 

Boys’ 8 & Under 25 Yard Backstroke

11, Sullivan, John, 31.03. 12, Fjerstad, Hudson, 34.99. 

Boys’ 8 & Under 50 Yard Backstroke

6, Sullivan, John, 1:07.63. 7, Penner, Aimon, 1:10.95. 

Boys’ 8 & Under 25 Yard Breaststroke

4, Fjerstad, Hudson, 37.12. 5, Sullivan, John, 44.81. 

Boys’ 9-10 50 Yard Freestyle

9, Penner, Corbyn, 40.63. 11, Zhang, Kerrick, 43.27. 

Boys’ 9-10 100 Yard Freestyle

12, Penner, Corbyn, 1:33.78. 14, Zhang, Kerrick, 1:40.68. 22, Caugherty, Ben, 2:02.45. 

Boys’ 9-10 200 Yard Freestyle

5, Penner, Corbyn, 3:23.25. 6, Zhang, Kerrick, 3:38.36. 

Boys’ 9-10 50 Yard Backstroke

2, Penner, Corbyn, 48.23. 6, Zhang, Kerrick, 53.33. 

Boys’ 9-10 100 Yard Backstroke

9, Penner, Corbyn, 1:45.82. 14, Zhang, Kerrick, 1:51.39. 19, Caugherty, Ben, 2:14.31. 

Boys’ 9-10 50 Yard Breaststroke

9, Zhang, Kerrick, 52.72. 18, Penner, Corbyn, 1:21.60. 

Boys’ 9-10 100 Yard Breaststroke

6, Zhang, Kerrick, 1:55.91. 

Boys’ 9-10 50 Yard Butterfly

12, Penner, Corbyn, 1:03.06. 

Boys’ 9-10 100 Yard IM

4, Zhang, Kerrick, 1:52.45. 

Boys’ 11-12 50 Yard Freestyle

1, Ting, Ernest, 28.06. 6, Lansang, Aedan Luke, 32.28. 14, Bauer, Bennett, 39.52. 16, Bauer, Briggs, 44.03. 19, Johnson, Nicholas, 50.54. 20, Caugherty, Sam, 55.45. 

Boys’ 11-12 100 Yard Freestyle

1, Ting, Ernest, 1:02.39. 3, Lansang, Aedan Luke, 1:12.09. 10, Bauer, Briggs, 1:35.59. 11, Bauer, Bennett, 1:35.71. 13, Knutson, Gunner, 1:45.32. 

Boys’ 11-12 200 Yard Freestyle

2, Ting, Ernest, 2:20.76. 8, Lansang, Aedan Luke, 2:43.90. 13, Bauer, Briggs, 3:37.19. 14, Bauer, Bennett, 3:40.82. 

Boys’ 11-12 50 Yard Backstroke

1, Ting, Ernest, 33.32. 6, Lansang, Aedan Luke, 40.02. 10, Bauer, Bennett, 47.74. 12, Bauer, Briggs, 58.71. 

Boys’ 11-12 100 Yard Backstroke

1, Ting, Ernest, 1:13.76. 5, Lansang, Aedan Luke, 1:29.49. 11, Bauer, Bennett, 2:00.54. 12, Caugherty, Sam, 2:34.70. 

Boys’ 11-12 50 Yard Breaststroke

12, Bauer, Briggs, 1:01.35. 15, Bauer, Bennett, 1:09.51. 

Boys’ 11-12 100 Yard Breaststroke

2, Ting, Ernest, 1:19.76. 

Boys’ 11-12 50 Yard Butterfly

6, Bauer, Briggs, 48.39. 8, Bauer, Bennett, 1:09.84. 

Boys’ 11-12 100 Yard IM

2, Ting, Ernest, 1:11.48. 8, Bauer, Bennett, 2:04.30. 9, Bauer, Briggs, 3:00.48. 

Boys’ 11-12 200 Yard IM

1, Ting, Ernest, 2:36.58. 6, Lansang, Aedan Luke, 3:10.25. 8, Bauer, Briggs, 4:09.81. 

Boys’ 13-14 50 Yard Freestyle

6, Vertin, Cody, 27.71. 7, Gonzalez, Tomas, 27.74. 12, Brandenburger, Sam, 30.44. 

Boys’ 13-14 100 Yard Freestyle

2, Vertin, Cody, 1:00.31. 6, Brandenburger, Sam, 1:08.11. 

Boys’ 13-14 200 Yard Freestyle

2, Schultz, Jack, 2:05.95. 4, Vertin, Cody, 2:13.21. 10, Brandenburger, Sam, 2:33.90. 

Boys’ 13-14 100 Yard Backstroke

1, Schultz, Jack, 1:05.86. 6, Brandenburger, Sam, 1:26.43. 

Boys’ 13-14 200 Yard Backstroke

1, Schultz, Jack, 2:20.33. 3, Vertin, Cody, 2:32.80. 6, Brandenburger, Sam, 3:08.89. 

Boys’ 13-14 100 Yard Breaststroke

2, Schultz, Jack, 1:12.20. 4, Gonzalez, Tomas, 1:17.82. 

Boys’ 13-14 200 Yard Breaststroke

2, Vertin, Cody, 2:44.74. 4, Gonzalez, Tomas, 2:46.48. 

Boys’ 13-14 100 Yard Butterfly

2, Schultz, Jack, 1:03.52. 4, Gonzalez, Tomas, 1:07.32. 8, Vertin, Cody, 1:18.24. 

Boys’ 13-14 200 Yard IM

2, Schultz, Jack, 2:21.98. 4, Gonzalez, Tomas, 2:27.97. 

Men’s 15-16 50 Yard Freestyle

4, Fuller, Billy, 25.01. 6, Dobiasch, Andre, 26.87. 7, Holy, Joseph, 27.26. 

Men’s 15-16 100 Yard Freestyle

1, Fuller, Billy, 54.86. 4, Dobiasch, Andre, 1:01.14. 

Men’s 15-16 200 Yard Freestyle

6, Dobiasch, Andre, 2:27.24. 

Men’s 15-16 100 Yard Backstroke

3, Holy, Joseph, 1:06.21. 

Men’s 15-16 200 Yard Backstroke

1, Holy, Joseph, 2:21.12. 

Men’s 15-16 100 Yard Breaststroke

1, Fuller, Billy, 1:10.44. 2, Holy, Joseph, 1:14.08. 7, Dobiasch, Andre, 1:21.98. 

Men’s 15-16 200 Yard Breaststroke

1, Fuller, Billy, 2:34.55. 

Men’s 15-16 100 Yard Butterfly

3, Fuller, Billy, 1:05.23. 4, Holy, Joseph, 1:07.30. 

Men’s 15-16 200 Yard IM

3, Holy, Joseph, 2:24.63. 4, Fuller, Billy, 2:24.83. 

Men’s 17-19 100 Yard Freestyle

4, Thvedt, Thomas, 58.55. 

Men’s 17-19 200 Yard Freestyle

2, Thvedt, Thomas, 2:10.77. 

Men’s 17-19 100 Yard Breaststroke

2, Thvedt, Thomas, 1:12.97. 

Men’s 17-19 200 Yard Breaststroke

1, Thvedt, Thomas, 2:33.78. 

Men’s 17-19 100 Yard IM

3, Thvedt, Thomas, 1:05.42. 

Men’s 17-19 200 Yard IM

3, Thvedt, Thomas, 2:21.76. 

Mixed 10 & Under 100 Yard Freestyle Relay

2, BSC A (Foerster; Zhang; Sullivan; Bowne), 1:15.90. 3, BSC B (Wilson; Gonzalez; Penner; Schwab), 1:19.15. 4, BSC D (Soma; Caugherty), 1:23.51. 7, BSC C (Penner; Otteson; Burmeister; Fjerstad), 1:50.89.

Troy Maroney/Register photos: Above, Caitlyn Nielson swims the freestyle leg on the way to winning the 17-19 women’s 200-yard IM on Sunday at the Brookings Swim Club’s Last Chance Meet at the BHS Pool. Below 1: Ella Feucht swims the butterfly leg of the 11-12 girls’ 200 IM. Feucht placed 12th. Below 2: Jack Schultz swims the breaststroke leg of the 13-14 boys’ 200 IM on the way to a second-place finish. Below 3: Kennedi Gerjets competes in the 15-16 women’s 200-yard backstroke. Gerjets placed second in the event.


Video News
More In Sports