Brookings Swim Club fares well in home invitational

© 2017-Brookings Register

BROOKINGS – The Brookings Swim Club had a solid showing in their own invitational meet over the weekend at the BHS Pool.

Several swimmers took home top finishes, including:

Jazmyn Lunn (Girls’ 11-12) – 500 Freestyle; 200 Backstroke; and 400 Individual Medley.

Grace Davis (Girls’ 11-12) – 50, 100 and 200 Breaststroke; 200 IM; and 1,000 Free.

Ernest Ting (Boys’ 11-12) – 100, 200 and 500 Free; 100 and 200 IM; 50 and 100 Back; 50 Butterfly; and 100 Fly.

Grace Heier (Women’s 15-16) – 400 IM.

Kara Mette (Women’s 15-16) – 200 Back.

Grace Vanderzee (Women’s 15-16) – 50 Free.

Jessica Gile (Women’s 17-19) – 100 Fly

Caitlyn Nielson (Women’s 17-19) – 200 Free.

Cain Lounsbery (Men’s 17-19) – 200 Back; 100 Fly; 200 and 400 IM; 100 Breast and 200 Free.

Kyle Sorbe (Men’s 17-19) – 50, 100, 500 and 1,000 Free; and 100 Back.

2017 Brookings Invitational

Girls’ 9-10 500 Yard Freestyle – 3, Oliva Hove, 8:07.34.

Girls’ 11-12 500 Freestyle – 1, Jazmyn Lunn, 5:51.21. 5, Laura Schultz, 6:44.36. 8, Molly Schultz, 6:57.29. 9, Jai Reineke, 6:59.54. 16, Ella Feucht, 7:46.02. 17, Brea Tonsager, 7:49.33. 18, Jenna York, 7:50.36. 19, Kaylee Uttecht, 7:50.44. 20, Addie Smetana, 8:28.90.

Boys’ 9-10 500 Freestyle – 1, Ernest Ting, 6:39.26.

Girls’ 11-12 1,000 Freestyle – 2, Grace Davis, 12:45.29.

Girls’ 13-14 1,000 Freestyle – 3, Tristina Ting, 12:48.84. 6, Kennedi Gerjets, 13:18.69. 7, Grace Vande Kop, 13:46.55. 10, Tara Feucht, 14:34.46.

Women’s 15-16 1,000 Freestyle – 4, Kara Mette, 12:42.70. 6, Grace Heier, 12:49.66. 8, Grace Vanderzee, 13:34.59. 10, Johanna Thvedt, 14:15.79.

Boys’ 13-14 1,000 Freestyle – 5, Jack Schultz, 12:08.75. 7, Tomas Gonzalez, 12:41.68. 8, Joseph Holy, 12:52.05. 

Men’s 17-19 1,000 Freestyle – 1, Kyle Sorbe, 10:50.63. 2, Cain Lounsbery, 11:55.52.

Girls’ 8 & Under 100 Freestyle – 8, Kalla Foerster, 1:54.31. 9, Sofia Gonzalez, 1:55.88. 10, Kassidy Smith, 1:58.83. 12, Nikki Waligoske, 2:15.11. 13, Kaylie Kuehl, 2:16.30. 14, Laityn Wilson, 2:48.12.

Boys’ 8 & Under 100 Freestyle – 3, Kerrick Zhang, 1:42.51. 6, Isaac Toronto, 1:47.87.

Girls’ 9-10 200 IM – 8, Oliva Hove, 3:32.03.

Boys’ 9-10 200 IM – 1, Ernest Ting, 2:49.68.

Boys’ 11-12 200 IM – 14, Aedan Lansang, 3:21.75.

Girls’ 8 & Under 25 Freestyle – 5, Kassidy Smith, 21.92. 6, Nikki Waligoske, 22.29. 7, Sofia Gonzalez, 23.22. 8, Tafney Lunn, 23.30. 9, Kyra Bowne, 23.85. 12, Kalla Foerster, 25.03. 19, Kaylie Kuehl, 27.52. 20, Laityn Wilson, 28.82.

Boys’ 8 & Under 25 Freestyle – 5, Isaac Toronto, 19.90. 6, Kerrick Zhang, 20.63. 20, John Sullivan 31.61. 

Girls’ 9-10 100 Freestyle – 8, Oliva Hove, 1:23.40. 36, Brielle Smetana, 1:44.52. 41, Ellie Johnson, 1:51.38. 46, Audrey Foster, 1:59.27. 47, Hattie Hanson, 2:01.35. 54, Nadalee Gerjets, 2:12.14. 58, Marlee Skinner, 2:28.09. 59, Anya Burmeister, 2:36.27.

Boys’ 9-10 100 Freestyle – 1, Ernest Ting, 1:08.87. 8, Tyson Lunn, 1:25.80. 21, Corbyn Penner, 2:17.07. 23, Brody Williams, 2:38.53. 

Boys’ 11-12 100 Freestyle – 12, Aedan Lansang, 1:20.49. 25, Joe Toronto, 1:39.07. 31, Jannis Buecking, 1:55.13.

Girls’ 8 & Under 25 Backstroke – 2, Kassidy Smith, 25.11. 6, Nikki Waligoske, 26.81. 10, Sofia Gonzalez, 28.18. 11, Tafney Lunn, 28.58. 14, Kalla Foerster, 29.31. 16, Kyra Bowne, 29.74. 19, Kaylie Kuehl, 32.44. 22, Laityn Wilson, 33.06.

Boys’ 8 & Under 25 Backstroke – 7, Isaac Toronto, 27.42. 21, John Sullivan 44.32.

Girls’ 8 & Under 100 Backstroke – 5, Kassidy Smith, 2:00.04. 

Girls’ 9-10 100 Backstroke – 29, Ellie Johnson, 2:02.91. 37, Brielle Smetana, 2:14.46. 38, Audrey Foster, 2:15.81. 41, Hattie Hanson, 2:18.04. 42, Marlee Skinner, 2:18.17. 44, Nadalee Gerjets, 2:22.18. 45, Anya Burmeister, 2:22.42.

Boys’ 8 & Under 100 Backstroke – 4, Isaac Toronto, 2:04.18.

Boys’ 9-10 100 Backstroke – 1, Ernest Ting, 1:18.56. 10, Tyson Lunn, 1:45.21. 19, Brody Williams, 2:25.12. 20, Corbyn Penner, 2:39.51.

Boys’ 11-12 100 Backstroke – 15, Aedan Lansang, 1:32.93.

Girls’ 9-10 50 Breaststroke – 17, Alexia Giessinger, 52.92. 29, Oliva Hove, 58.30. 32, Ellie Johnson, 1:05.22. 33, Audrey Foster, 1:05.94.

Boys’ 8 & Under 50 Breaststroke – 3, Kerrick Zhang, 1:00.17.

Boys’ 11-12 50 Breaststroke – 5, Aedan Lansang, 47.50. 8, Joe Toronto, 52.43. 16, Jannis Buecking, 1:00.43.

Girls’ 8 & Under 50 Butterfly – 4, Kassidy Smith, 1:15.15.

Girls’ 9-10 50 Butterfly – 11, Oliva Hove, 48.00. 26, Audrey Foster, 1:01.87.

Boys’ 9-10 50 Butterfly – 1, Ernest Ting, 33.30. 6, Tyson Lunn, 46.43.

Boys’ 11-12 50 Butterfly

10, Aedan Lansang, 44.06.

Girls’ 11-12 100 Freestyle – 3, Grace Davis, 1:04.71. 11, Molly Schultz, 1:10.05. 13, Laura Schultz, 1:10.50. 24, Ella Feucht, 1:15.76. 31, Jenna York, 1:18.59. 32, Kaylee Uttecht, 1:21.34. 33, Brea Tonsager, 1:21.70. 36, Addie Smetana, 1:28.50. 38, Briana Penner, 1:33.16. 39, Olivia Lacher-Starace, 1:33.17.

Girls’ 13-14 100 Freestyle – 11, Kennedi Gerjets, 1:06.22. 17, Grace Vande Kop, 1:08.46. 19, Grace Enz, 1:08.72. 20, Tara Feucht, 1:09.38. 25, Linnaea Doerner, 1:15.40.

Women’s 15-16 100 Freestyle

4, Kara Mette, 1:02.42. 8, Grace Heier, 1:03.89. 10, Grace Vanderzee, 1:06.00. 14, Angela Lansang, 1:08.31. 17, Johanna Thvedt, 1:10.53.

Women’s 17-19 100 Freestyle – 2, Caitlyn Nielson, 1:00.08. 3, Jessica Gile, 1:06.92.

Boys’ 13-14 100 Freestyle – 8, Matthew Sorbe, 59.96. 10, Jack Schultz, 1:01.02. 12, Tomas Gonzalez, 1:02.67. 13, Joseph Holy, 1:03.20. 23, Sibi Manian, 1:20.40.

Men’s 17-19 100 Freestyle – 1, Kyle Sorbe, 51.11. 2, Cain Lounsbery, 52.51.

Girls’ 11-12 50 Backstroke – 7, Jai Reineke, 36.51. 10, Brea Tonsager, 39.30. 22, Jenna York, 41.81. 25, Ella Feucht, 42.77. 29, Addie Smetana, 44.00. 30, Kaylee Uttecht, 44.98. 35, Olivia Lacher-Starace, 50.85. 36, Briana Penner, 51.88.

Girls’ 11-12 200 Backstroke – 1, Jazmyn Lunn, 2:26.00. 3, Laura Schultz, 2:56.56.

Girls’ 13-14 200 Backstroke – 6, Tristina Ting, 2:34.29. 9, Kennedi Gerjets, 2:43.31. 14, Grace Enz, 2:49.70. 17, Tara Feucht, 2:54.35. 22, Linnaea Doerner, 3:11.71.

Women’s 15-16 200 Backstroke – 1, Kara Mette, 2:25.75. 4, Grace Heier, 2:33.15. 12, Johanna Thvedt, 3:12.04. 13, Angela Lansang, 3:17.02.

Women’s 17-19 200 Backstroke – 2, Caitlyn Nielson, 2:39.30.

Boys’ 13-14 200 Backstroke – 3, Matthew Sorbe, 2:22.11. 10, Jack Schultz, 2:30.83. 14, Tomas Gonzalez, 2:37.90. 23, Sibi Manian, 3:30.69.

Men’s 17-19 200 Backstroke – 1, Cain Lounsbery, 2:04.38. 2, Kyle Sorbe, 2:07.47.

Girls’ 11-12 50 Breaststroke – 1, Grace Davis, 34.17. 6, Jazmyn Lunn, 39.39. 15, Laura Schultz, 42.72. 17, Ella Feucht, 44.50. 19, Jenna York, 44.77. 21, Jai Reineke, 46.17. 23, Molly Schultz, 46.80. 27, Kaylee Uttecht, 51.37. 30, Briana Penner, 55.99.

Girls’ 11-12 200 Breaststroke – 1, Grace Davis, 2:42.27. 

Girls’ 13-14 200 Breaststroke – 6, Grace Enz, 2:56.05. 9, Tristina Ting, 3:09.74. 15, Grace Vande Kop, 3:19.83. 16, Tara Feucht, 3:23.16. 20, Kennedi Gerjets, 3:32.84. 27, Linnaea Doerner, 3:50.06.

Women’s 15-16 200 Breaststroke – 6, Grace Heier, 3:02.95. 7, Kara Mette, 3:03.76. 11, Johanna Thvedt, 3:16.23. 13, Angela Lansang, 3:22.14.

Women’s 17-19 200 Breaststroke – 2, Caitlyn Nielson, 2:48.24.

Boys’ 13-14 200 Breaststroke – 5, Jack Schultz, 2:46.62. 7, Matthew Sorbe, 2:48.38. 8, Joseph Holy, 2:52.25. 10, Tomas Gonzalez, 2:54.95. 19, Sibi Manian, 3:34.58.

Girls’ 11-12 100 Butterfly – 2, Jazmyn Lunn, 1:10.66. 6, Molly Schultz, 1:23.19. 12, Kaylee Uttecht, 1:39.33.

Girls’ 13-14 100 Butterfly – 4, Tristina Ting, 1:12.85. 18, Linnaea Doerner, 1:38.16. 

Women’s 15-16 100 Butterfly – 3, Grace Vanderzee, 1:09.74. 4, Kara Mette, 1:10.54. 17, Angela Lansang, 1:40.95. 

Women’s 17-19 100 Butterfly – 1, Jessica Gile, 1:11.80. 

Men’s 17-19 100 Butterfly – 1, Cain Lounsbery, 56.01. 2, Kyle Sorbe, 57.00. 

Girls’ 11-12 100 IM – 11, Laura Schultz, 1:21.97. 12, Molly Schultz, 1:22.23. 14, Jai Reineke, 1:24.02. 24, Ella Feucht, 1:29.77. 26, Jenna York, 1:30.77. 29, Addie Smetana, 1:35.83.

Girls’ 11-12 400 IM – 1, Jazmyn Lunn, 5:25.57.

Girls’ 13-14 400 IM

5, Tristina Ting, 5:47.80. 7, Kennedi Gerjets, 6:02.95. 8, Grace Enz, 6:03.47. 10, Grace Vande Kop, 6:08.53. 11, Tara Feucht, 6:19.74.

Women’s 15-16 400 IM – 1, Grace Heier, 5:21.42. 4, Grace Vanderzee, 5:50.55. 5, Johanna Thvedt, 6:23.41. 6, Angela Lansang, 7:05.04.

Women’s 17-19 400 IM – 3, Caitlyn Nielson, 5:25.39.

Boys’ 13-14 400 IM – 3, Jack Schultz, 5:15.76. 5, Tomas Gonzalez, 5:26.41. 6, Joseph Holy, 5:32.06.

Men’s 17-19 400 IM – 1, Cain Lounsbery, 4:37.13. 2, Kyle Sorbe, 4:37.76.

Girls’ 8 & Under 50 Freestyle – 9, Kassidy Smith, 48.41. 10, Nikki Waligoske, 52.70. 11, Sofia Gonzalez, 53.87. 12, Kalla Foerster, 54.50. 14, Tafney Lunn, 55.97. 15, Laityn Wilson, 57.44. 17, Kyra Bowne, 59.64. 18, Kaylie Kuehl, 1:03.42.

Girls’ 9-10 50 Freestyle – 9, Oliva Hove, 38.52. 26, Ellie Johnson, 45.20. 27, Brielle Smetana, 45.33. 34, Alexia Giessinger, 50.96. 37, Nadalee Gerjets, 52.58. 38, Hattie Hanson, 53.10. 39, Audrey Foster, 54.78. 42, Marlee Skinner, 1:06.25.

Boys’ 9-10 50 Freestyle – 8, Tyson Lunn, 38.47. 15, Corbyn Penner, 1:00.40. 16, Brody Williams, 1:09.12.

Boys’ 11-12 50 Freestyle – 13, Jannis Buecking, 48.30.

Girls’ 8 & Under 100 IM – 4, Kassidy Smith, 2:16.10.

Girls’ 9-10 100 IM – 12, Oliva Hove, 1:41.52. 20, Brielle Smetana, 2:11.58. 21, Audrey Foster, 2:11.63.

Boys’ 9-10 100 IM – 1, Ernest Ting, 1:16.87. 8, Tyson Lunn, 1:46.32.

Boys’ 11-12 100 IM – 9, Jannis Buecking, 2:02.99.

Girls’ 8 & Under 25 Breaststroke – 2, Sofia Gonzalez, 26.66.

Girls’ 9-10 100 Breaststroke – 19, Ellie Johnson, 2:12.57. 22, Audrey Foster, 2:29.61.

Boys’ 9-10 100 Breaststroke – 9, Tyson Lunn, 2:15.27.

Girls’ 9-10 200 Freestyle

7, Oliva Hove, 3:08.36. 12, Brielle Smetana, 3:43.75. 14, Ellie Johnson, 4:03.84.

Boys’ 9-10 200 Freestyle – 1, Ernest Ting, 2:32.90. 10, Tyson Lunn, 3:19.42.

Girls’ 8 & Under 25 Butterfly – 5, Kassidy Smith, 30.35.

Girls’ 9-10 100 Butterfly – 6, Oliva Hove, 1:57.34.

Boys’ 9-10 100 Butterfly – 1, Ernest Ting, 1:18.91.

Girls’ 8 & Under 50 Backstroke – 8, Nikki Waligoske, 59.86. 9, Kassidy Smith, 1:00.25. 11, Kalla Foerster, 1:01.79. 13, Kyra Bowne, 1:04.31. 14, Laityn Wilson, 1:05.68. 16, Kaylie Kuehl, 1:13.66.

Girls’ 9-10 50 Backstroke – 17, Alexia Giessinger, 51.64. 23, Ellie Johnson, 54.50. 29, Marlee Skinner, 58.23. 30, Nadalee Gerjets, 59.72. 31, Brielle Smetana, 1:00.27. 32, Hattie Hanson, 1:01.68. 33, Audrey Foster, 1:03.40.

Boys’ 9-10 50 Backstroke – 1, Ernest Ting, 36.21. 8, Tyson Lunn, 46.97. 15, Brody Williams, 1:06.55. 16, Corbyn Penner, 1:14.15.

Boys’ 11-12 50 Backstroke – 12, Jannis Buecking, 52.27.

Girls’ 11-12 200 IM – 1, Grace Davis, 2:28.53. 2, Jazmyn Lunn, 2:30.15. 8, Molly Schultz, 2:48.09. 9, Laura Schultz, 2:49.25. 13, Jai Reineke, 3:01.42. 16, Ella Feucht, 3:08.88. 17, Brea Tonsager, 3:10.45. 20, Addie Smetana, 3:22.08.

Girls’ 13-14 200 IM – 5, Tristina Ting, 2:37.49. 8, Grace Vande Kop, 2:44.16. 10, Grace Enz, 2:46.86. 12, Tara Feucht, 2:49.35. 15, Kennedi Gerjets, 2:52.33.

Women’s 15-16 200 IM – 5, Kara Mette, 2:32.83. 6, Grace Heier, 2:35.68. 10, Grace Vanderzee, 2:40.86. 14, Johanna Thvedt, 3:00.69.

Women’s 17-19 200 IM – 2, Caitlyn Nielson, 2:36.13. 3, Jessica Gile, 2:40.82.

Boys’ 13-14 200 IM – 4, Matthew Sorbe, 2:22.98. 6, Jack Schultz, 2:28.32. 11, Tomas Gonzalez, 2:34.27. 12, Joseph Holy, 2:34.45.

Men’s 15-16 200 IM – 5, Thvedt, Thomas J, 2:21.95.

Men’s 17-19 200 IM – 1, Cain Lounsbery, 2:06.43. 2, Kyle Sorbe, 2:08.60.

Girls’ 11-12 50 Freestyle – 2, Jazmyn Lunn, 28.51. 21, Jenna York, 34.22. 22, Ella Feucht, 34.33. 28, Kaylee Uttecht, 36.96. 29, Brea Tonsager, 37.38. 30, Addie Smetana, 39.12. 31, Briana Penner, 40.95. 32, Olivia Lacher-Starace, 41.17.

Girls’ 13-14 50 Freestyle – 14, Grace Enz, 32.02. 15, Tara Feucht, 32.09.

Women’s 15-16 50 Freestyle – 1, Grace Vanderzee, 27.68. 4, Kara Mette, 28.21.

Women’s 17-19 50 Freestyle – 3, Jessica Gile, 30.22. 

Boys’ 13-14 50 Freestyle – 7, Jack Schultz, 27.44. 14, Tomas Gonzalez, 29.00. 19, Sibi Manian, 37.25.

Men’s 17-19 50 Freestyle – 1, Kyle Sorbe, 23.29.

Girls’ 11-12 100 Backstroke – 7, Molly Schultz, 1:20.05. 9, Jai Reineke, 1:21.61. 21, Brea Tonsager, 1:30.04. 26, Kaylee Uttecht, 1:33.04. 28, Addie Smetana, 1:35.27. 30, Olivia Lacher-Starace, 1:48.10. 31, Briana Penner, 1:50.49.

Girls’ 13-14 100 Backstroke – 4, Grace Vande Kop, 1:13.20. 7, Kennedi Gerjets, 1:18.07. 

Women’s 15-16 100 Backstroke – 2, Kara Mette, 1:05.73. 4, Grace Vanderzee, 1:10.58. 7, Grace Heier, 1:13.78. 13, Johanna Thvedt, 1:31.50.

Women’s 17-19 100 Backstroke – 1, Jessica Gile, 1:16.41.

Boys’ 13-14 100 Backstroke – 3, Matthew Sorbe, 1:06.59. 7, Joseph Holy, 1:10.85. 16, Sibi Manian, 1:41.20.

Men’s 17-19 100 Backstroke – 1, Kyle Sorbe, 58.01. 2, Cain Lounsbery, 58.07.

Girls’ 11-12 100 Breaststroke – 1, Grace Davis, 1:15.06. 5, Jazmyn Lunn, 1:26.08. 10, Ella Feucht, 1:34.03. 15, Jenna York, 1:39.64. 17, Brea Tonsager, 1:40.59. 20, Jai Reineke, 1:44.64. 28, Kaylee Uttecht, 1:52.02. 30, Olivia Lacher-Starace, 1:59.54. 31, Briana Penner, 2:00.66.

Girls’ 13-14 100 Breaststroke – 4, Grace Enz, 1:24.60. 5, Tristina Ting, 1:27.20. 13, Tara Feucht, 1:36.06.

Women’s 15-16 100 Breaststroke – 5, Grace Heier, 1:28.23. 8, Johanna Thvedt, 1:32.18.

Women’s 17-19 100 Breaststroke – 2, Caitlyn Nielson, 1:20.87. 3, Jessica Gile, 1:29.10.

Boys’ 13-14 100 Breaststroke – 3, Jack Schultz, 1:17.65. 7, Tomas Gonzalez, 1:22.57.

Men’s 15-16 100 Breaststroke – 3, Thvedt, Thomas J, 1:13.27. 

Men’s 17-19 100 Breaststroke – 1, Cain Lounsbery, 1:06.74.

Girls’ 11-12 200 Freestyle – 3, Grace Davis, 2:21.23. 5, Laura Schultz, 2:28.33. 6, Molly Schultz, 2:29.36. 10, Jai Reineke, 2:36.37. 24, Briana Penner, 3:19.19. 25, Olivia Lacher-Starace, 3:21.48.

Girls’ 13-14 200 Freestyle – 6, Tristina Ting, 2:13.94. 10, Kennedi Gerjets, 2:28.01. 11, Grace Enz, 2:31.52.

Women’s 15-16 200 Freestyle – 7, Grace Vanderzee, 2:21.99.

Women’s 17-19 200 Freestyle – 1, Caitlyn Nielson, 2:14.36. 

Boys’ 13-14 200 Freestyle – 6, Matthew Sorbe, 2:09.85. 9, Joseph Holy, 2:20.22. 15, Sibi Manian, 3:01.64.

Men’s 15-16 200 Freestyle – 5, Thvedt, Thomas J, 2:06.45. 

Men’s 17-19 200 Freestyle – 1, Cain Lounsbery, 1:58.65. 

Girls’ 11-12 50 Butterfly – 2, Jazmyn Lunn, 31.07. 3, Grace Davis, 32.47. 6, Molly Schultz, 35.80. 8, Laura Schultz, 36.03. 11, Brea Tonsager, 37.71. 16, Addie Smetana, 42.32. 22, Kaylee Uttecht, 46.38. 23, Ella Feucht, 47.04. 24, Jenna York, 50.39. 26, Olivia Lacher-Starace, 51.10. 27, Briana Penner, 53.51.

Girls’ 13-14 200 Butterfly – 4, Tristina Ting, 2:43.38.

Women’s 15-16 200 Butterfly – 4, Grace Heier, 2:39.82.

Boys’ 13-14 200 Butterfly – 3, Tomas Gonzalez, 2:44.44.

Girls’ 13-14 500 Freestyle – 3, Grace Vande Kop, 6:36.92. 4, Kennedi Gerjets, 6:41.53. 7, Tara Feucht, 6:57.59. 9, Grace Enz, 7:09.35.

Women’s 15-16 500 Freestyle – 6, Johanna Thvedt, 6:49.09.

Women’s 17-19 500 Freestyle – 2, Caitlyn Nielson, 5:51.35.

Boys’ 13-14 500 Freestyle – 7, Jack Schultz, 5:54.94. 12, Joseph Holy, 6:16.19.

Men’s 17-19 500 Freestyle – 1, Kyle Sorbe, 5:11.87.


Video News
More In Sports