Bobcats win three events at ESD track and field meet


MITCHELL – The Bobcats won three events at the Eastern South Dakota Conference Track and Field Meet on Saturday at Joe Quintal Field.

Both teams placed sixth in the team standings. Watertown took the girls’ title and Brandon Valley prevailed on the boys’ side.

Brookings is host to Huron in a dual Tuesday at 3:30 p.m.

Girls

Rachel Gannon took the triple jump title with a mark of 34 feet, 2 1/2 inches.

The Bobcats’ other two victories came in relays.

Emily Rystrom, Allie Clark, Ella Kjelden and Kylie Tucker won the 4x400 meters in 4 minutes, 10.56 seconds.

Kailee Bartels, Tucker, Clark and Kayla Shoup prevailed in the medley with a 4:22.08 clocking.

Shoup was runner-up in the 1,600-meter run with a time of 5:17.72.

Ainsley Powers crossed third in the 3,200 in 11:46.75.

Rystrom placed fourth in the 400 (1:00.46) and sixth in the 200 (26.9).

Tayla Dobrenski cleared 4-10 to take fourth in the high jump.

Bartels, Tucker, Clark and Rystrom finished fourth in the 4x200 in 1:48.34.

Placing sixth were Bartels in the 100-meter hurdles (15.86), Haley Sampson in the shot put (33-8 3/4) and Johanna Miller in the discus (97-2).

Brooke Wika, Elizabeth Schaar, Katie Osbeck and Cherish Stern were seventh in the 4x800 in 10:43.93. Summer von Fisher, Tatum Sheridan, Miranda Ysbrand and Regan Weisbeck added an eighth-place showing in the 4x100 in 53.48.

Boys

Isaac Conrad and Charles Wang led the way with runner-up finishes.

Conrad was second in the 800 meters in 2:03.16 – .43 off the lead.

Wang ended up second in the 3,200 with a 10:06.72 clocking.

Noah Bayer, Carter Eidem, Cole McKeown and Preston Helmbolt finished fourth in the 4x200 relay in 1:34.32.

Helmbolt placed fifth in the 400 (52.27) and Ange Aime Zokou matched that finish in the long jump (18-11 3/4).

Helmbolt, Isaac Conrad, Sam Conrad and Jaden Peterson took fifth in the 4x400 in 3:35.05.

Noah Bayer, Eidem, Eric Lam and Cole McKeown ended up sixth in the 4x100 with a 45.74 clocking.

Sam Conrad was seventh in the 1,600 (4:46.36) and Koby Bartels finished seventh in the 110-meter hurdles (17.19).

Placing eighth were Sean Collins in the shot put (44-0 3/4) and Tucker Christie in the discus (112-3). Ian Smith, Quentin Eck, Kobe Bowser and Jack Schultz were eighth in the 4x800 in 9:49.58.

Eastern South Dakota Conference

Track and Field Meet

Saturday in Mitchell

GIRLS

Team scores

Watertown 168.5, Aberdeen Central 147, Brandon Valley 137, Harrisburg 92, Pierre 59, Brookings 43, Yankton 41, Mitchell 35, Huron 18.5.

100 – 1. Erin Kinney, Ha, :11.98; 2. Jaiden Boomsma, Y, :12.63; 3. Mkakaylee Fischer, Ha, :12.83; 4. Sophie Tietz, W, :12.95; 5. Brooke Malson, AC, :12.96; 6. Jordan Wurth, Ha, :12.97; 7. Isabella Jackley, P, :13.22; 8. Caitlin Ostbye, M, :13.33.

200 – 1. Erin Kinney, Ha, :24.78; 2. Krista Bickley, BV, :25.49; 3. Jaiden Boomsma, Y, :26.6; 4. Jordan Wurth, Ha, :26.87; 5. Taiai Rude, BV, :26.89; 6. Emily Rystrom, B, :26.9; 7. Morgan Thompson, BV, :27.07; 8. Addy Smith, P, :27.41.

400 – 1. Krista Bickley, BV :57.6; 2. Isabella Jackley, P, :59.78; 3. Erin Kinney, Ha, 1:00.02; 4. Emily Rystrom, B, 1:00.46; 5. Aby Lang, AC, 1:01.06; 6. Jordan Wurth, Ha, 1:01.23; 7. Annika Gordon, Y, 1:02.23; 8. Josie Jensen, Y, 1:02.34.

800 – 1. Melanie Jacobs, AC, 2:22.42; 2. Madisyn Bietz, Y, 2:23.33; 3. Emily Van Roekel, BV, 2:24.29; 4. Sydney Serck, Y, 2:27.27; 5. Presli White, Ha, 2:27.69; 6. Jessica Lutmer, P, 2:30.27; 7. Jordan Hermansen, AC, 2:32.29; 8. Megan Pickering, BV, 2:34.16.

1,600 – 1. Melanie Jacobs, AC, 5:16.05; 2. Kayla Shoup, B, 5:17.72; 3. Zoe Douglas, AC, 5:19.5; 4. Thea Chance, Y, 5:19.62; 5. Jessica Lutmer, P, 5:21.92; 6. Lauren Wells, BV, 5:27.64; 7. Haley Bergan, BV, 5:28.4; 8. Jordan Hermansen, AC, 5:33.89.

3,200 – 1. Melanie Jacobs, AC, 11:39.21; 2. Katie Wentzy, BV, 11:44.87; 3. Ainsley Powers, B, 11:46.75; 4. Zoe Douglas, AC, 11:46.78; 5. Thea Chance, Y, 11:57.47; 6. Allison Rief, BV, 12:00.92; 7. Lauren Wells, BV, 12:02.75; 8. Emma List, W, 12:30.02.

100 hurdles – 1. Sophie Tietz, W, :14.8 (meet record, old record :14.82, Cori Vining, Huron, 1998); 2. Brielle Dixon, BV, :14.97; 3. Kylie Larson, Ha, :15.46; 4. Kelsey Oswald, Y, :15.65; 5. Lauren Hruby, Ha, :15.84; 6. Kailee Bartels, B, :15.86; 7. Taia Rude, BV, :15.88; 8. Dymonde Nave, BV, :16.48.

300 hurdles – 1. Taia Rude, BV, :45.97; 2. Kelsey Oswald, Y, :46.89; 3. Kylie Larson, Ha, :48.27; 4. Brielle Dixon, BV, :48.39; 5. Abby Kopecky, AC, :49.16; 6. Jersey Sonnenschein, Ha, :50.06; 7. Allycen Herman, P, :50.1; 8. Lauren Hruby, Ha, :50.47.

4x100 relay – 1. Brandon Valley (Aysia Van Hulzen, Olivia McIllravy, Brielle Dixon, Morgan Thompson) :51.35; 2. Aberdeen Central :51.46; 3. Watertown :51.76; 4. Mitchell :51.79; 5. Harrisburg :52.66; 6. Huron :52.79; 7. Yankton :53.28; 8. Brookings :53.48.

4x200 relay – 1. Brandon Valley (Madelyn Labahn, Brielle Dixon, Morgan Thompson, Krista Bickley) 1:45.37; 2. Yankton 1:48.13; 3. Aberdeen Central 1:48.23; 4. Brookings 1:48.34; 5. Mitchell 1:51.63; 6. Pierre 1:51.76; 7. Watertown 1:51;95; 8. Harrisburg 1:54.04.

4x400 relay – 1. Brookings (Emily Rystrom, Allie Clark, Ella Kjelden, Kylie Tucker) 4:10.56; 2. Aberdeen Central 4:10.91; 3. Brandon Valley 4:11.67; 4. Yankton 4:13.95; 5. Pierre 4:17.07; 6. Mitchell 4:23.89; 7. Watertown 4:24.67; 8. Huron 4:24.85.

4x800 relay – 1. Aberdeen Central (Zoe Douglas, Jordan Hermansen, Melanie Jacobs, Abby Kopecky) 9:50.97; 2. Yankton 9:55.05; 3. Brandon Valley 10:06.04; 4. Harrisburg 10:21.07; 5. Pierre 10:41.31; 6. Watertown 10:42.47; 7. Brookings 10:43.93; 8. Mitchell 10:48.33.

Medley relay – 1. Brookings (Kailee Bartels, Kylie Tucker, Allie Clark, Kayla Shoup) 4:22.08; 2. Aberdeen Central 4:23.95; 3. Huron 4:31.17; 4. Brandon Valley 4:32.75; 5. Yankton 4:33.69; 6. Harrisburg 4:37.97; 7. Watertown 4:38.5; 8,. Pierre 4:38.55.

Long jump – 1. Jaiden Boomsma, Y, 17-9.25; 2. Alayna Falak, W, 17-0; 3. Brooke Malson, AC, 16-10; 4. Trinity Law, BV, 16-0; 5. Kenzee Danielson, Ha, 15-8.5; 6. Brooke Goeden, BV, 15-6; 7. Nykki Husman, Y, 15-5.25; 8. Taryn Hettich, AC, 15-3.

Triple jump – 1. Rachel Gannon, B, 34-2.5; 2. Cydney Even, W, 33-8.5; 3. Morgan Thompson, BV, 33-5; 4. Trinity Law, BV, 32-11.75; 5. Mya Bunker, BV, 32-11; 6. Madison Wuebben, Y, 32-8.25; 7. Alli Joerger, AC, 32-7; 8. Lauren Hruby, Ha, 33-11.

High jump – 1. Alayna Falak, W, 5-8 (meet record, old record 5-7.5, Alexis Clark, Aberdeen Central, 2013); 2. Carly Haring, M, 5-6; 3. Taia Rude, BV, 5-2; 4. Tayla Dobrenski, B, 4-10; 5. (Tie) Brecli Honner, Ha, and Alli Joerger, AC, 4-10; 7. Teya Beltman, BV, 4-10; 8. (Tie) Morgan Jones, P, and Amy Uher, M, 4-10.

Shot put – 1. Mackenzie Rath, P, 38-2.75; 2. Hailey Harkin, Ha, 37-10.5; 3. Maggie Heesch, W, 37-7.5; 4. Aneesha Scott, BV, 34-1.5; 5. Britta Larson, Ha, 33-10; 6. Haley Sampson, B, 33-8.75; 7. Saddie Fedders, Y, 33-0.75; 8. Miriam Thompson, P, 32-11.

Discus – 1. Mackenzie Rath, P, 123-0; 2. Hailey Harkin, Ha, 105-8; 3. Maggie Heesch, W, 100-4; 4. Brooke Bollinger, W, 98-11; 5. Allie Bauer, AC, 97-11; 6. Johanna Miller, B, 97-2; 7. Jahna Meester, W, 96-9; 8. Ella Mulder, Y, 96-6.

Pole vault – 1. Alayna Falak, W, 10-9; 2. Sydney Ahlers, W, 10-3; 3. Sydney Pelletier, BV, 9-9; 4. Bethany Dybdahl, BV, 9-9; 5. (Tie) Trinity Hodorff, W; Kenzee Danielson, Ha and Miak Moser, P, 9-3; 8. Aby Lang, AC, 9-3.

BOYS

Team scores

Brandon Valley 159, Aberdeen Central 113.5, Harrisburg 111.5, Watertown 97, Yankton 97, Brookings 74, Pierre 56.5, Mitchell 22.5, Huron 10.

100 – 1. Breken Hamilton, Ha, 10.97; 2. Jake Werner, W, 11.10; 3. Garrett Determan, W, 11.23; 4. Chris Weber, AC, 11.44; 5. Carter Bahrenfuss, Ha, 11.54; 6. Jake Hilsendenger, AC, 11.57; 7. Mason Morris, W, 11.83; 8. Jhei Roewart, Ha, 11.84.

200 – 1. Breken Hamilton, Ha, 22.26; 2. Jake Werner, W, 22.29; 3. Trey Reindl, BV, 22.87; 4. Garrett Determan, W, 23.01; 5. Adam DeJong, W, 23.05; 6. Seth Martens, AC, 23.11; 7. Jake Hilsendenger, AC, 23.30; 8. Chris Weber, AC, 23.36.

400 – 1. Adam DeJong, W, 50.58; 2. Trey Reindl, BV, 51.01; 3. Seth Martens, AC, 51.09; 4. Tucker Berens, P, 52.13; 5. Preston Helmbolt, B, 52.27; 6. Frank Becker, P, 52.67; 7. Avery Schlosser-Bina, AC, 52.98; 8. Jared Fransen, W, 53.48.

800 – 1. Josh Krull, Ha, 2:02.73; 2. Isaac Conrad, B, 2:03.16; 3. Cole Sylliaasen, BV, 2:04.88; 4. Tucker Berens, P, 2:04.99; 5. Avery Schlosser-Bina, AC, 2:05.07; 6. Will Pavlish, Y, 2:05.81; 7. Aaron Ryan, AC, 2:05.83; 8. Nick Wipf, Ha, 2:06.28.

1,600 – 1. Aaron Ryan, AC, 4:35.74; 2. Britton Elkin, BV, 4:39.79; 3. Josh Martin, AC, 4:40.46; 4. Zach Hentschel, BV, 4:44.25; 5. Ryan Ptak, Ha, 4:45.06; 6. Zach Fedde, Y, 4:45.42; 7, Sam Conrad, B, 4:46.36; 8. Pierce Okken, Ha, 4:51.99.

3,200 – 1. Aaron Ryan, AC, 9:54.43; 2. Charles Wang, B, 10:06.72; 3. Britton Elkin, BV, 10:07.89; 4. Eli Cheever, BV, 10:08.51; 5. Parker Fitzgerald, Ha, 10:10.40; 6. Ryan Ptak, Ha, 10:29.73; 7. Hayden Shaffer, P, 10:30.26; 8. Josh Mehlhoff, AC, 10:32.37.

110-Meter hurdles – 1. Pierre Lear, W, 15.01; 2. Jesse VanHemert, BV, 15.53; 3. Ethyn Rollinger, Ha, 15.86; 4. Isaac Kitchens, M, 16.47; 5. Mathew Krouse, Ha, 16.74; 6. Avery Bad Moccasin, AC, 17.01; 7. Koby Bartels, B, 17.19; 8. Levi Pfeiffer, BV, 17.27.

300 hurdles – 1. Pierre Lear, W, 40.17; 2. Jesse VanHemert, BV, 40.26; 3. Avery Bad Moccasin, AC, 42.95; 4. Levi Pfeiffer, BV, 43.16; 5. Nate Lear, W, 43.62; 6. Kyler Lillie, Y, 44.96; 7. Ethyn Rollinger, Ha, 45.01; 8. Mathew Krouse, Ha, 45.09.

4x100 relay – 1. Watertown (Mason Morris, Adam DeJong, Garrett Determan, Jake Werner) 43.48; 2. Aberdeen Central 44.66; 3. Brandon Valley 44.68; 4. Harrisburg 45.32; 5. Mitchell 45.38; 6. Brookings 45.74; 7. Yankton 46.51; 8. Huron 46.96.

4x200 relay – 1. Aberdeen Central (Chris Weber, Jake Hilsendenger, Avery Bad Moccasin, Seth Martens) 1:31.48; 2. Brandon Valley 1:32.42; 3. Watertown 1:33.20; 4. Brookings 1:34.32; 5. Harrisburg 1:34.94; 6. Pierre 1:35.23; 7. Mitchell 1:35.25; 8. Yankton 1:35.40.

4x400 relay – 1. Watertown (Adam DeJong, Jake Werner, Jared Fransen, Pierre Lear) 3:28.88; 2. Aberdeen Central 3:29.52; 3. Brandon Valley 3:33.33; 4. Yankton 3:34.81; 5. Brookings 3:35.05; 6. Pierre 3:36.48; 7. Huron 3:41.41; 8. Mitchell 3:51.63.

4x800 relay – 1. Harrisburg (Nick Wipf, Pierce Okken, Parker Fitzgerald, Josh Krull) 8:15.87; 2. Brandon Valley 8:16.71; 3. Aberdeen Central 8:22.96; 4. Yankton 8:50.66; 5. Watertown 9:02.67; 6. Pierre 9:03.31; 7. Mitchell 9:44.08; 8, Brookings 9:48.58.

Medley relay – 1. Brandon Valley (Tate Johnson, Jordan Johnson, Caleb Klatt, Austin Vigants), 3:47.17; 2. Aberdeen Central A, 3:47.57; 3. Huron, 3:54.09; 4. Harrisburg], 3:54.40; 5. Mitchell, 4:01.97; 6. Watertown, 4:02.84; 7. Yankton, 4:03.79; 8. Pierre, 4:07.87.

Long jump – 1. Paul Adam, P, 20-4.75; 2. Matthew Mors, Y, 19-10.5; 3. Sam Rohlfs, AC, 19-10.5; 4. Mason Morris, W, 19-5; 5. Ange Aime Zokou, B, 18-11.75; 6. Brandon Florey, W, 18-6.25; 7. Princeton Vollmer, Y, 18-6.25; 8. Reggie Bruder, Y, 18-3.25.

Triple jump – 1. Sam Rohlfs, AC, 42-2.5; 2. Cobey Carr, P, 39-10.5; 3. Mason Morris, W, 39-9.5; 4. Ryan Hills, Ha, 39-8.25; 5. Nathan Ingalls, W, 39-7; 6. Payton Olson, M, 39-5.25; 7. Lincoln Boetel Ha, 38-7.25; 8. Mason McManus, BV, 38-5.75.

High jump – 1. Pierre Lear, W, 6-2; 2. MJ Jones, AC, 6-2; 3. Matthew Mors, Y, 6-2; 4. Carter Olthoff, BV, 6-2; 5. Paul Adam, P, 6-2; 6. Ryley Johansen, M, 6-0; 7. Ty McCann, BV, 5-10; 8. Leonard McManus, BV, 5-8.

Shot put – 1. Connor Mack, W, 51-4; 2. Nick Olson, AC, 51-2.25; 3. Alex Kolbeck, BV, 50-3.5; 4. Sully Mack, W, 49-4.5; 5. Jack Maher, P, 49-4.5; 6. Blake Holden, W, 46-8.6; 7. Wyatt Winter, M, 45-2.5; 8. Sean Collins, B, 44-0.75.

Discus – 1. Sully Mack, W, 158-5; 2. Jack Maher, P, 146-0; 3. Nick Olson, AC, 144-4; 4. Jorey Sorenson, BV, 143-7; 5. Alex Kolbeck, BV, 137-2; 6. Cooper Mack, W, 130-9; 7. Blake Holden, W, 122-5; 8. Tucker Christie, B, 112-3.

Pole vault – 1. Ethan Tellinghuisen, BV, 14-3; 2. Matthew Katz, Hu, 13-9; 3. Sam Jones, M, 13-3; 4. Will Jarrott, AC, 13-3; 5. Karter Brandenburger, W, 13-3; 6. Sutton Carpenter, M, 13-3; 7. Jacob VanDusseldorp, W, 12-9; 8. Frank Hines, B, 12-3.

Advertisement


Video News
More In Sports