Sioux Valley places five on Big East 11-man squad


FLANDREAU – The Cossacks placed five members on the 2017 All-Big East Conference 11-man team as Sioux Valley won the league title with an unblemished 5-0 mark.

Named to the honor squad for the Cossacks were seniors Daymien Lucas, Andrew Mullaney, Brennan Stoltenberg, Jake Schneider and Tyler Schwart.

Flandreau, which was 0-6 in BEC play, had two players named to the first team – seniors Michael Witte and Brendan TenEyck.

Honorable mention players for Sioux Valley included: seniors Chase Ringheimer and Hudson Wagner, along with junior Brayden Havrevold.

Fliers named honorable mention were senior Josh Pauley, sophomore Matt Pauley; and junior Nate Kneebone.

2017 All-Big East Conference

11-Man Team

Sioux Valley (5-0): Daymein Lucas, Sr.; Andrew Mullaney, Sr.; Brennan Stoltenberg, Sr.; Jake Schneider, Sr.; Tyler Schwartz, Sr. HM: Chase Ringheimer, Sr.; Hudson Wagner, Sr.; Brayden Havrevold, Jr.

Bridgewater-Emery/Ethan (4-1): Dustin Weber, Sr.; Bradlee Schultz, Sr.; Jamin Arend, Jr.; Carter Dye, Jr. HM: Lucas Berg, Sr.; Mason Potter, Sr.; Brady Hawkins, So.

McCook Central/Montrose (3-2): Tanner Grocutt, Sr.; Kyle Tuschen, Sr.; Bryce Smart, Sr. HM: Paul Lauck, Sr.; Joe Eichacker, Sr.; Austin Thu, Jr.

Elk Point-Jefferson (2-3): Logan Donelan, Sr.; Jared Merkley, Sr. HM: Preston Fejfar, Sr.; Cash Hemmingson, Sr.; Ethan Marx, Sr.

Beresford (1-5): Blaker Peterson, Jr.; Bradley Christensen, Sr. HM: Jack Antonson, Jr.; Caleb Carnes, Sr.; Beau VanGelder, Jr.

Flandreau (0-6): Michael Witte, Sr.; Brendan TenEyck, Sr. HM: Josh Pauley, Sr.; Matt Pauley, So.; Nate Kneebone, Jr.

9-Man Team

Howard (3-0): Evan Kizer, Sr.; Aidyn Feldhaus, Sr.; Ethan Kramer, Sr.; Michael Hofer, Jr. HM: Mitch Kramer, Sr.; Zach Pardy, Jr.; EJ Leetch, Jr.

Baltic (3-0): Sam Muston, Jr.; Houston Wentzel, Sr.; Jon Wilhelmsen, Sr.; Keaton Lenderts, Sr. HM: Cobain Goehring, So.; Isaak Swartwout, Jr.; Zach Polzin, So.

Garretson (2-2): Dakota Johnson, Jr.; Keisean Deehr, Sr.; Jack Konechne, Sr. HM: Dimtae Lymon, Sr.; Cory Bryan, Jr.; Marc Rattenburg, Sr.

Chester Area (1-3): Alex Tammen, Jr.; Cole Pry, Sr. HM: Devin Eppard, Sr.; Riley Greenhoff, Sr.; Riley Philips, Jr.

Parker (0-4): Tanner Even, So.; Grant Plucker, Sr. HM: Trey Christensen, Jr.


Video News
More In Sports