Brookings TaeKwonDo hosts 10th annual Fall Classic

Posted

BROOKINGS — Brookings TaeKwonDo hosted its 10th Annual Fall Classic on Saturday at Mickelson Middle School. This was the largest tournament they have had to date during the fall season.

Over 200 athletes from 35 different schools and six states traveled to Brookings for this event and an estimated over 800 spectators watched wonderful talent ranging from beginner white belts competing for the first time to world-class black belts who have competed in a variety of events.

This was the last off-season tournament for Brookings. Their tournament season will kick off when Brookings TaeKwonDo hosts the 11th Annual Open Championship on April 20.

For more information on Brookings TaeKwonDo, you can go to their website at BrookingsTaeKwonDo.com or email BrookingsTaeKwonDo@gmail.com.

The following Brookings TaeKwonDo athletes placed in the following events at the tournament.

Team Forms

  • Carly Hagedorn, Blythe Jones and Rebella Raatz - 2nd Place

Traditional Weapons Forms

  • Liam Jones - 1st Place
  • Garrett VanderWal - 2nd Place
  • Katie Bortnem - 2nd Place
  • Rebella Raatz - 2nd Place
  • Cassie Reese - 3rd Place
  • Blythe Jones - 3rd Place

Traditional Forms

  • Trestin Johnson - 1st Place
  • Xander Blachford - 1st Place
  • Jesse Lapsley - 1st Place
  • Elijah Martinson - 1st Place
  • Sabastian Bui - 1st Place
  • Benjamin Pond - 1st Place
  • Kain Ladegaard - 1st Place
  • Rebella Raatz - 1st Place
  • Nichole Waligoske - 1st Place
  • Mardi Owens - 1st Place
  • Nolan Owens - 1st Place
  • Amanda Owens - 1st Place
  • Jasmine Anawski - 2nd Place
  • Liam Jones - 2nd Place
  • Vincent Brody - 2nd Place
  • Jacob Ruppelt - 2nd Place
  • Yanto Garmatz - 2nd Place
  • Eden Hanson - 2nd Place
  • Zachary Scheff - 2nd Place
  • Sawyer Yackley - 2nd Place
  • Colton Smith - 2nd Place
  • Axel Trias - 2nd Place
  • Blythe Jones - 2nd Place
  • Dorian Kaufman - 2nd Place
  • Katie Bortnem - 2nd Place
  • Montego Trias - 3rd Place
  • Grace VanderWal - 3rd Place
  • Sawyer Franklin - 3rd Place
  • Wyatt Lapsley - 3rd Place
  • Andrew Nyland - 3rd Place
  • Carly Hagedorn - 3rd Place
  • Jonathan Scheff - 3rd Place
  • James Dahl - 3rd Place

Olympic Sport Sparring

  • Tristan Blachford - 1st Place
  • Yanto Garmatz - 1st Place
  • Blythe Jones - 1st Place
  • Vincent Brody - 2nd Place
  • Jacob Ruppelt - 2nd Place
  • Sawyer Yackley - 2nd Place
  • Tanner Johnson - 2nd Place
  • Wyatt Lapsley - 2nd Place
  • Colton Smith - 2nd Place
  • Benjamin Pond - 2nd Place
  • Rebella Raatz - 2nd Place
  • Nichole Waligoske - 2nd Place
  • Katie Bortnem - 2nd Place
  • Cassie Reese - 2nd Place
  • Sabastian Bui - 3rd Place
  • Sawyer Franklin - 3rd Place
  • Clare Overby - 3rd Place
  • Carly Hagedorn - 3rd Place
  • Andrew Nyland - 3rd Place
  • Trestin Johnson - 3rd Place
  • Garrett VanderWal - 5th Place